Yoğun bakım ünitelerinde hastaları enfeksiyondan koruyabilmek için, gün içinde 1. Derece yakınları (anne, baba, eş, kardeş) öncelikli olmak üzere, hasta yakınlarından sadece 1 kişinin hastayı 5-7 dakika ziyaret etmesine izin verilmektedir.

Ziyaret her gün 12:00-13:00 saatleri arasında, yoğun bakım ortamının uygunluğuna göre ilgili hekim/hemşire tarafından ayarlanmaktadır.

Doktoru tarafından ziyaret edilmesi sakıncalı bulunan hastalarımızın yanına ziyaretçi alınmamaktadır.

10 yaş altındaki çocuklar

Ateş, öksürük, aksırık ve balgam çıkarma gibi şikayetleri olanlar,

Enfeksiyon olmaya yatkın olan kişilerin (bağışıklık sistemi zayıf) hasta ziyareti için başvurmaları sağlıkları açısından sakıncalı olabileceğinden ziyarette bulunmaması önerilmektedir.

Yoğun bakıma ulaşabileceğiniz tüm telefon numaralarını, telefonla görüşme ve ziyaret saatlerini ilgili yoğun bakım sekreterlikten veya hemşireden alabilirsiniz.

Hastanın ihtiyaçları ile ilgili bilgileri yoğun bakım sorumlu hemşiresinden veya hastanın hemşiresinden öğrenebilirsiniz.

Hastanın tıbbi durumu ile ilgili bilgileri hafta içi her gün 13:00-14:00 saatleri arasında yoğun bakım ünitesinin müsaitliğine uygun durumlarda doktoru tarafından verilmektedir.

Hafta sonu bilgilendirme nöbetçi hekim tarafından 13:00-14:00 saatleri arasında verilmektedir.

Hastanın yattığı ilk gün doktor müsait olduğunda ilk bilgilendirme, bilgilendirme saati dışında da yapılabilir.

Hasta ziyareti esnasında yoğun bakım önünde bulunan galoş kutusundan galoşunuzu ve ziyaretçi önlüğünüzü giyiniz.

Yoğun bakımın içine girdiğinizde ellerinizi su ve sabun ile yıkayınız ve kurulayınız. Gerektiğinde hasta başlarındaki el dezenfektanlarını kullanabilirsiniz.

Hastanızı yoğun bakımda hemşire gözetiminde 10 dakika ziyaret edebilirsiniz, ancak acil durumlarda yoğun bakımdan daha erken çıkmak zorunda kalabilirsiniz.

Ziyaret sırasında yüksek sesle konuşmamanız, hasta erişkin/bilinci açık ise cep telefonu ile görüştürmemeniz, telefonla hastanızın ve yoğun bakımın görüntülerini almamanız, hasta yataklarına oturmamanız gerekmektedir.

Hastalara doktor izni olmadan herhangi bir gıda getirilmemelidir.

Gereksiz ve meraklı sorular sorulmamalı, moral bozucu söz ve davranışlardan kaçınılmalıdır.

Hasta mahremiyetine saygı gösterilmelidir.

Her ziyaret sonunda ellerinizi yıkayınız veya el antiseptiği kullanarak temizleyiniz. Ziyaretçi önlüğünü çıkararak sekretere teslim ediniz.

Ziyaret saati dışında gereksiz ve ısrarlı ziyaret taleplerinde bulunulmamalıdır.

Hasta ziyaretçilerinin kabul edilmesi, hastanemizde belirlenen usul ve esaslara uygun olarak ve hastaların huzur ve sükûnlarını bozacak fiil ve tutumlara sebebiyet vermeyecek şekilde gerçekleştirilmelidir. Hastanızın sağlığı açısından bu konuda bize yardımcı olmanızı ve hastanemizin ziyaret politikası çerçevesinde belirlenen usul ve esasları hakkında sağlık çalışanlarımızdan bilgi almadan hasta ziyareti gerçekleştirmemeniz gerektiğini önemle belirtmek isteriz.

 • Hasta ziyaretini, hastanemizin belirlediği ziyaret saatleri içinde yapılmaktadır. Ziyaret saatleri hastalarımızın bakım ve dinlenme zamanları dikkate alınarak düzenlenmiştir.
 • Hastamızın sağlığı açısından ziyarete gelen kişilerin hasta odasında kalma süreleri çok uzun olmamalıdır. Bunun için ziyaret süresinin 10 dakika ile sınırlandırılmasına ve odada 2 kişiden fazla sayıda ziyaretçi olmamasına özen gösteriniz.
 • Hastaların sağlığı açısından gürültü kirliliği nedeni ile hastane içinde cep telefonlarınızı sessiz moduna ayarlayarak kullanılması gerekmektedir.
 • Ateş, öksürük, aksırık ve balgam çıkarma gibi şikâyeti olanlar ve bilinen bir enfeksiyon hastalığı olan kişiler, herhangi bir kronik hastalığı olan kişiler, enfeksiyon almaya yatkın olan kişiler ve 12 yaşından küçük çocukların vücut direnci büyüklerden daha zayıf olduğundan dolayı mümkün olduğunca hasta ziyaretlerine ve hasta olmadıkları sürece hastane ortamına getirilmemeleri gerekir. Ancak bazı durumlarda çocukların hasta ziyaretinin hasta iyileşmesi üzerinde olumlu etkileri olduğundan enfeksiyon kontrol ilkelerine uymak kaydı ile hastanın çocuklarına ve kardeş çocukların ziyaretine izin verilebilir.
 • Hastanızı takip eden doktorun hasta ziyaretine izin vermediği özel durumlarda, toplumda salgın varlığında, bağışıklık sistemi baskılanmış hastalarda ziyaret kısıtlaması getirilebilir. Hastanızın sağlığı açısından bu gibi durumlarda lütfen ısrar etmeyiniz.
 • Sağlık Kuruluşları içinde sigara içilmesi yasaktır.
 • Hastanızın sağlığını korumak için lütfen dışarıdan yiyecek-içecek getirmeyiniz.
 • Ziyarete gelirken, topraklı çiçek ve vazoya konulmak üzere buket çiçek getirmeyiniz. Bu çiçekler hastanız için enfeksiyon riski taşıdığından hasta servislerine kabul edilmemektedir. Getirilen çiçekler, Danışma tarafından alınarak, taburculuk sırasında hastanıza teslim edilmektedir.
 • Ziyaret sırasında, hastanın ve kendi sağlığınız açısından ortamdaki eşya / alanlara, hastaya bağlı bulunan ekipmanlara dokunmamaya ve hasta yatağına oturmamaya lütfen dikkat ediniz.
 • Ziyaret öncesi ve sonrası mutlaka el hijyeninize özen gösteriniz; ellerinizi yıkayınız ve/veya dezenfekte ediniz.
 • Ziyaret sırasında hasta oda kapısında asılı uyarı gördüğünüzde hemşire ile görüşmeden hasta odasına girmeyiniz.
 • İzolasyon altına alınmış olan hasta ile temas gerektiren durumlarda izolasyonun kategorisine uygun olarak gereken önemlerin alınmasında sağlık personeli tarafından belirtilen talimatlara uyunuz.
 • Ziyaretiniz sırasında hasta ve yakınlarının mahremiyetine özen gösteriniz.

Hastalarımızın yanında (kendisine zararı olabileceği için) duygusal durumunuzu yansıtacak ağlama, bağırma gibi davranışlarda bulunmamaya dikkat ediniz.

ÜST