Katarakt Nedir ?

Katarakt Nedir ?

Katarakt, göz bebeğinin arkasında bulunan ve görmeyi sağlayan doğal göz merceğinin saydamlığını kaybederek matlaşmasıdır. Katarakt çevresel faktörler ve genetik sebeplerle oluşabildiği gibi genel olarak yaşlanmanın sonucu olarak ortaya çıkar.

Katarakt Cerrahisi Nasıl ?

Katarakt ameliyatı, doğal göz için lensin cerrahi yöntemlerle alınarak yerine yapay ve şeffaf göz içi merceğin koyulması işlemidir. Ameliyat her bir göz için kataraktın sertlik seviyesine göre 10 dakika ile 30 dakika arasında sürmektedir.

  • Operasyon öncesinde göz bebeğinin büyütülmesi amacıyla göze damla damlatılır.Bu aşamada doktor tarafından uygun görülürse hastaya sakinleştirici verilir.
  • Ameliyat sırasında, öncesinde doktorun tavsiyesi ve hastanın seçimine göre belirlenen yapay ve saydam göz içi lens, hastanın gözüne yerleştirilir.
  • Operasyon sonunda göz koruyucu bir bant ile kapatılır.

Katarakt ameliyatı, katarakt hastalığının kalıcı olarak tedavisi için yapılmaktadır. Hastalığın cerrahi operasyon dışında, ilaçla tedavisi kalıcı bir çözüm değildir. İlaç tedavisi, yalnızca hastalığın ilerleyişini yavaşlatma açısından bir çözüm yoludur.

Katarakt çevresel faktörler ve genetik sebeplerle oluşabildiği gibi genel olarak yaşlanmanın sonucu olarak ortaya çıkar. Katarakt oluşumu, uzun yıllar içinde oluşan ve kademeli olarak ilerleyen bir süreçtir.

Katarakt başlangıç aşamasından ileri seviyeye genellikle yavaş bir ilerleme gösterir. Katarakt oluştuktan sonra bulanık görme ile görüş keskinliğinde azalma durumu sürecin ilerleyen aşamalarında kendini gösterir. Hastalar genellikle başlangıç aşamasında numaralı gözlük kullanarak ve daha iyi aydınlatma ile günlük işlerine devam edebilirler.

Hastalık ileri seviyeye geldiğinde, kişi bir süre sonra kitap okurken, araba kullanırken, loş ışıkta detaylı görüş gerektiren işlerle uğraşırken ve diğer günlük aktivitelerini tek başına yaparken zorlanmaya başlar. Hastalığın ilerleyiş süreci bu aşamaya geldiğinde ameliyat olmak hasta için tek kalıcı çözümdür. Bu sayede hastanın yaşam kalitesinin arttırılması amaçlanmaktadır.

Katarakt ameliyatı olmaya çeşitli tetkikler sonucunda doktor tavsiyesi ile karar verilebilmektedir. Buradaki önemli nokta, kataraktın kişinin yaşam kalitesini ne derecede etkilediğidir.

 

Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2024 by Güncelleyen: Umut Kızılkaya

ÜST